Péntek, 2024.03.29, 12:59:12
Az Ön belépési neve Vendég | Csoport "Vendégek"Üdvözöllek Vendég | RSS
Nyitólap | Profilom | Regisztráció | Kilépek | Belépés
Belépés
Statisztika
Keresés
[ Új üzenetek · Résztvevők · Fórumszabályzat · Keresés · RSS ]
  • Oldal 1 / 2
  • 1
  • 2
  • »
Fórum » Minden ami tuning! » Futómű tuning » Fékrendszerek fejlesztése (323F)
Fékrendszerek fejlesztése (323F)
JanikaDátum: Vasárnap, 2012.08.12, 18:14:19 | Üzenet # 1
Vezér-ezredes
Csoport: Adminisztrátorok
Üzenetek: 1129
Hírnév: 0
Állapot: Offline
Ez úton szeretnék Gebrieltől majd egy kis segítséget kérni ehhez a témához.

Autóink legfontosabb biztonságtechnikai rendszere a fék. Manapság már készülnek versenyfékek a 323F BA modellekhez, de sajnos méregdrágák és nem is tudnánk őket igazán kihasználni. Egyszerűbb és olcsóbb megoldás, ha más Mazda vagy egyéb japán típusokból lehet átültetni a fék alkatrészeit. Sajnos az 1.5-1.8 modellekhez nehezen találtam infókat, hogyan lehetne javítani egy picit a fékhatást, ezért kellene majd Geb segítsége.

Féktárcsák, féknyergek

1.5

Néhány fórumon olvasható, hogy az 1.5-re felszerelhető az 1.8-as féktárcsája, elvileg féknyereg csere nélkül. A féktárcsa átmérője 235mm-ről 257mm-re fog nőni.
1992-1994 között gyártott Subaru Legacy Turbo két dugattyús féknyerge szintén kitűnően passzol az 1.5-re, ám ott szükség van Mazda 626/Probe nyereg tartó konzolra és mellé természetesen a 257mm-es tárcsara.

Eredeti 1.5 féknyereg


Módosított Subaru Legacy két dugattyús féknyereg


SzabóZE az Országos Találkozón elárulta, hogy a hátsó dobfékeket ki lehet cserélni az MX-3 hátsó tárcsáira és nyergeire. Ehhez szükség van az MX-3 hátsó csonkállványára, a 323F BA V6-os kézifék kötelére és természetesen 250mm-es MX-3 hátsó féktárcsákra. Az osztókör megmarad 4x100-asnak.

Másik opció, (amely költségesebb), hogy az egész első és hátsó futóművet kicseréljük a 323F BA V6 öt csavaros változatára így elől 274mm-es tárcsákat, hátul 251mm-es tárcsákat és merevebb stabilizátorrudat kapunk. Hátránya, hogy a korábban használt 4x100-as osztókörrel ellátott felnitől meg kell szabadulnunk, mivel a v6-os futómű miatt 5x114,3-ra fog módosulni. Ha a felnit mindenképp meg akarjuk tartani, akkor egy garnitúra osztókör módosítót kell beszereznünk, de ezek áráért, már öt csavaros felniket is tudunk venni.

1.8

A fent említett opciók igazak az 1.8-ra is, bár itt már csak egy lépcső maradt, a V6-os fékrendszer...

2.0 V6

A kétliteres motorral szerelt BA-nál már más a helyzet. Két lépcsőben is fejleszthető az első fékrendszer:
1.) A csonkállványra egy az egyben rá lehet rakni az első generációs Mazda 6 dízel nyergeit és tárcsáit (274mm-ről 283mm-re nő az átmérő)

Eredeti 274mm-es tárcsa és V6 féknyereg


Mazda 6 D 283mm-es tárcsák és nyergek


2.) Szintén passzol a csonkállványra az első generációs Mazda 6 MPS féknyerge, amelyhez hatalmas 320mm-es (!) tárcsák dukálnak! Apró hátulütője a dolognak, hogy ezek a nyergek mind egy dugattyúsak.

Mazda 6 MPS fékrendszer egy MX3-ason


A jobb fékhatás érdekében a különböző gyártóktól 4-6-8 vagy 10 dugattyús verseny célra használatos féknyergeket is kaphatunk, amelyeknek csak a pénztárcád vastagsága szab határt.

Fékbetétek

Betétekben a drága a jobb. Az 1.5 gyenge pontja a fék. Sajnos az kis tárcsák és betétek hamar túlmelegednek (szerintem kissé alul méretezték Hiroshimában), ezért érdemes komolyabb betéteket beszerezni. Persze ez is drága dolog, de a fék nem játék!!! A 3-5 ezer forintos fékeket el kell felejteni, jó városi használathoz ezek tökéletesek. Egy nagyobb tempóról történő vészfékezés során ezek a betétek drasztikusan túlmelegednek és elveszítik eredeti funkciójukat, egy esetleges balesetet okozva ezzel. A világ sokat fejlődött a fékbetétek terén is, és bőven van választék itthon is ezekből. Különböző kategóriákban kapatunk betéteket: utcai, utcai-sport, sport, verseny. Ajánlom az EBC Green-t és a Brembo-t.
Csatolmányok: 8208106.jpg (50.6 Kb) · 8237279.jpg (53.0 Kb) · 0574031.jpg (92.5 Kb) · 2968635.jpg (68.2 Kb) · 8357516.jpg (398.3 Kb)
 
GebrielDátum: Vasárnap, 2012.08.12, 20:16:12 | Üzenet # 2
Hadnagy
Csoport: Moderátorok
Üzenetek: 65
Hírnév: 0
Állapot: Offline
Akkor egy kis plusz.

Először is a 4x100 donorok amiből a fék mehet át a BA-ra is:

-MX-3 1.6 és 1.8 V6 : 257mm tárcsa elől mindkettőnél és 250mm hátsó tárcsa(1.8V6-nál alapból, 1.6-nál felszereltség függően volt tárcsa vagy dob hátul). A hátsó nyereg miatt nem annyira ajánlott, mert annak a felújítása a legdrágább a többi donorhoz képest, mert egy speciális csapágy van a kézifék mechanikánál ami gyáriban létezik csak 10eFt/db áron.

- 323 BG széria 1.8 DOHC első fék 257mm 250mm hátsó tárcsa, ennek a hátsó nyerge jó az MX-3 csonkállványhoz mivel ugyan az. 1.8 SOHC bizonyos felszereltséghez 230mm hátsó tárcsa volt.

-323 BA 1.8 első 257mm tárcsa.

-323 BA 2.0 V6 hátsó tárcsás futómű és itt lehetne kérdezni ez mit keres itt a 4x100 felsorolásnál. Hát csak annyit, hogy a csonkállvány ugyan az a 4x100 esetén és az 5x114.3 esetén nagyon könnyen megváltoztatható az osztókör csak kerékagycsapágyat kell cserélni és a 4x100 estén a BG vagy MX tárcsát felrakni hozzá.

Aki ennél is elvetemültebb az csinálhatja azt mint én, hogy az 1,5 alá alapból berakhatja a V6 futóművet előre hátra ezáltal változik az osztókör és később még komolyabb féket rakhat fel ha akar.

Fontos még a cseréknél ha valakinek ABS-es az autója akkor a donor csonkállványok is ABS-es autóból érkezzenek.

Javasolt még ami még sokat segít egy sima féken a fémhálós fékcső és DOT5.1 fékfolyadék.

JA és még valami ha valaki az 1,5-re vagy az 1.8-ra a V6 féket rakná akkor a V6 főfékhengerét kell beszerelni hozzá a hozzá való szervó dobbal. Az 1.5 1.8 főfékhengere nem tudja megfelelően működtetni a V6 nyergeket.

Még egy javítani való is Janika írásán: az 1,8 fék esetén nem elég a tárcsa, a csonkállványt és nyerget is cserélni kell az 1,5-nél. Mivel más a nyereg és a csonkállvány.


Az üzenetet módosította: Gebriel - Vasárnap, 2012.08.12, 20:21:36
 
JanikaDátum: Vasárnap, 2012.08.12, 20:30:31 | Üzenet # 3
Vezér-ezredes
Csoport: Adminisztrátorok
Üzenetek: 1129
Hírnév: 0
Állapot: Offline
Köszi a pontosítást és az infókat!
 
GebrielDátum: Vasárnap, 2012.08.12, 20:45:21 | Üzenet # 4
Hadnagy
Csoport: Moderátorok
Üzenetek: 65
Hírnév: 0
Állapot: Offline
Szívesen. Egy kicsit végigjártuk a témát az enyémnél. biggrin

És az V6 futóművet is mi csináltuk meg először szerintem a világon, mert csak egy kinti Sedan van megcsinálva szintén az a srác is tőlem kérdezte mit hogy kell anno. Tehát eddig van az én EX Sedanom a kinti Sedán és két MX-3 van itthon ami alatt szintén a BA-F V6 futómű van és az egyik lépet tovább és már 6 MPS fék van elől fönt neki aminek a megoldása lehetősége szintén tolunk van.

Mikor kiderült a 6-os kompatibilitás onnantól tudjuk, hogy a 6 fék még jó a 626-ra a Premacyra és a xedos6-ra is. És ha minden igaz azt még le kell mérnem, mert eddig nem volt Xedos 9 csonkállványunk, ha minden igaz a BA-f V6 csonkállványra fel lehet rakni a Xedos 9 tárcsáját és gyári 2 dugós nyergét. Itt méretnövekedés átmérőben nem lesz csak szélességben és a plusz dugó lehetősége lesz még.
 
JanikaDátum: Vasárnap, 2012.08.12, 20:56:23 | Üzenet # 5
Vezér-ezredes
Csoport: Adminisztrátorok
Üzenetek: 1129
Hírnév: 0
Állapot: Offline
Gratula nektek ezekhez a munkákhoz! A Xedos 9-es már korábban felkeltette az érdeklődésemet lévén, hogy két dugattyús, csak sokkal szélesebb a nyereg két tartócsavarja közötti távolság, mint a 323F V6-osán.
 
McCoyDátum: Csütörtök, 2014.02.27, 15:26:07 | Üzenet # 6
Őrnagy
Csoport: Moderátorok
Üzenetek: 84
Hírnév: 0
Állapot: Offline
Üdv All,

Beszereztem 4 csonkálványt + nyerget egy MX-3 1.8-ról. Jó állaptban vannak, most majd jön a rendbetétel és instalálás.

Mire kell figyelnem, mert ugye nekem a 323F BA 1.5-ön hátul dobfék van de így már tárcsa kerülne fel. Miket kell beszerezni, cserélni akármi?

Előre is köszi az infókat.
 
JanikaDátum: Csütörtök, 2014.02.27, 23:53:25 | Üzenet # 7
Vezér-ezredes
Csoport: Adminisztrátorok
Üzenetek: 1129
Hírnév: 0
Állapot: Offline
Még egy V6-os kézifék kötélre lesz szükséged. No meg betétekre és tárcsákra. A 323F 1.8 első 257mm-es féktárcsák megegyeznek a MX3 1.8 V6 illetve 1.6 féktárcsáival. Hátul a 323F 2.0 V6 250mm-es féktárcsáit lehet berakni, vagy MX3 1.8 V6-ról, esetleg 1996-tól már az MX3 1.6 féktárcsái is jók hozzá. A fékbetéteknél ugyan ez a szisztéma.
 
McCoyDátum: Péntek, 2014.02.28, 08:54:54 | Üzenet # 8
Őrnagy
Csoport: Moderátorok
Üzenetek: 84
Hírnév: 0
Állapot: Offline
Köszi. És nincs valakinek véletlenül elfekvőben egy V6 ból származó kézifék bowden?

Illetve, ha le akarom fújni a féknyergeket akkor milyen "hőálló festéket, spray-t" vegyek? Tapasztalat?


Az üzenetet módosította: McCoy - Péntek, 2014.02.28, 09:31:21
 
JanikaDátum: Péntek, 2014.02.28, 11:19:11 | Üzenet # 9
Vezér-ezredes
Csoport: Adminisztrátorok
Üzenetek: 1129
Hírnév: 0
Állapot: Offline
Motipnak és a Preventnek vannak jó hőálló festékei, sőt kimondottan féknyereg festéke is. kézifék kötelet megérdeklődtem. Sajnos nincs ismerősömnek sad
 
McCoyDátum: Péntek, 2014.02.28, 13:14:54 | Üzenet # 10
Őrnagy
Csoport: Moderátorok
Üzenetek: 84
Hírnév: 0
Állapot: Offline
Köszi, akkor azt még fel kell kutatnom vagy veszek újat...

Edit: az angol fórumon még ezt mondják, hogy ez is kell.

LATERAL LINK BOLTS

nemvágom mi a magyar neve, de vannak akik napokat szoptak vele, állítólag nagyon nehéz kicsavarni, becsavarni... főleg ha be van rohadva...


Az üzenetet módosította: McCoy - Péntek, 2014.02.28, 22:09:13
 
tgabi009Dátum: Hétfő, 2014.03.03, 10:32:10 | Üzenet # 11
Őrmester
Csoport: Moderátorok
Üzenetek: 29
Hírnév: 0
Állapot: Offline
Szerintem itt a két lengőkart a csonkállványhoz kapcsoló hosszú átmenő csavarra gondolnak, Geb is írta hogy szívás kiszedni. Nekem is a szerelő ezért adta vissza, azért nincs még fent a tárcsa hátul:S
 
JanikaDátum: Hétfő, 2014.03.03, 13:13:21 | Üzenet # 12
Vezér-ezredes
Csoport: Adminisztrátorok
Üzenetek: 1129
Hírnév: 0
Állapot: Offline
Igen. Az a csavar lesz az.
 
McCoyDátum: Szerda, 2014.03.26, 19:55:56 | Üzenet # 13
Őrnagy
Csoport: Moderátorok
Üzenetek: 84
Hírnév: 0
Állapot: Offline
Köszi az eddigi infókat:) Lassan, de haladok az használt alkatrészek rendbetételével.

Ugye megvan a 4 csonkálvány + nyereg. A nyergeket már szétkaptam, letakarítottam, illetve kiszedtem belőlük amit ki lehett, és lefújtam. Igyekeztem minden fontos helyet maszkolni fújás előtt, jól is sikerült.

Egy pár porvédő gumi off, de egy első ill. hátsó javítókészlettel rendbe tudom őket tenni, illetve az egyik hátsó nyeregbe szereznem kell egy új dugattyút is, mivel az előző tulaj szerelés korben rápőrölt egyet és az egyik széle eldeformálódott, így tuti nem tudná rendesen odaszorítani a betétet a tárcsához valamit fére is kopna emiatt. Szóval javítókészleteket be kell szerezni.

További kérdésem, hogy nekem 98-as 1.5-ös BA-m van de a cuccok egy MX-3 1.8 ról vannak. Új fékcsöveket akarok betenni, de nemtom hogy akkor most melyik tipushoz valót rendeljem. Ebben kérném a segítségetek.

Valamint, ha már lent fogunk matatni a csonkálványnál (meg cseréljük is) akkor a felfüggesztésben lévő szilenteket szerintem érdemes cserélni, biztos lassan öregednek már ők is. Ezeknek mi a pontos nevük, illetve hogy keressk rájuk? mi lehet még az amit érdemes ilyenkor kicserélni? (Azért kérdem, mert akkor egyben rendelnék mindent és ne akkor keljen utána rohnagálnuk mikor már szét van kapva az autó és "ja még ez is kéne". Vidéken am is nehezebb beszerezni bármit is.)

Szóval várom a tanácsokat, infókat smile
 
JanikaDátum: Szombat, 2014.03.29, 18:00:34 | Üzenet # 14
Vezér-ezredes
Csoport: Adminisztrátorok
Üzenetek: 1129
Hírnév: 0
Állapot: Offline
323F 1.8 fékcsöve kell hozzá, mert az egy az egyben ugyan az elöl. Hátra 323F 2.0 V6 fékcsöve kell.

A nevek elöl:
-lengőkar belső- illetve külső szilent
-stabilizátor szilent
-stabilizátor összekötő
-támasztógömbfej (trapézgömbfej)
-kormányösszekötő gömbfej

A nevek hátul:
-hosszlengőkar szilent (felső-alsó)
-keresztlengőkar szilent 2x (külső-belső)
-stabilizátor összekötő
-stabilizátor szilent
 
McCoyDátum: Szombat, 2014.03.29, 18:49:56 | Üzenet # 15
Őrnagy
Csoport: Moderátorok
Üzenetek: 84
Hírnév: 0
Állapot: Offline
Köszi Janika smile
 
Fórum » Minden ami tuning! » Futómű tuning » Fékrendszerek fejlesztése (323F)
  • Oldal 1 / 2
  • 1
  • 2
  • »
Keresés:

Mazda 323 BA Klub © 2024Szeretnék ingyenes honlapot a uCoz rendszerben